Az ősz az egyik leglátványosabb évszak Japánban. A tavaszi sakura fák virágzását követően a japán őszi levelek „virágzása”, a koyo (紅葉, magyarul ejtsd: kojo) kedvelt és ismert nem csak Japánban, de az egész világon.
Őszi kanzashi típusok
A hagyományos kanzashik az ünnepi japán viselet fontos kiegészítői. A japán társadalom kialakulásának kezdete óta a haj díszítése jelen van és egy folyamatos fejlődésen ment keresztül az évszázadok alatt.
Ha azt gondoljuk, hogy ezeket a szép hajdíszeket, amelyek már-már művészi precizitással, aprólékos munkával készültek, csak nagyon kivételes alkalmakkor használják a japán nők, tévedünk. A finom elegancia, a hagyományos elemek és a modern öltözködés egyszerre van jelen napjaink Japánjában is. Mivel a japán üzleti élet egy kötött business-look kinézetet preferál, ezért a japánok a különleges alkalmaknak a hagyományos ötltözködés elemeivel kölcsönöznek ünnepélyességet és finom eleganciát. Ezen a téren a hölgyeknek természetesen meglehetősen nagyobb mozgástere van, mint a férfiaknak és jellemző, hogy már kicsi kortól figyelmet fordítanak az apró részletekre nem csak a ruházat, de a haj díszítése terén is.
A japánokra általánosan jellemző, hogy a természetet nagyra becsülik, csodálják és őrzik. Ősi vallásuk, a sintoizmus, vagy japánul 神道 (しんとう, shintō, azaz az „istenek útja” vagy inkább a „szellemek útja”- vagyis a „kami no michi”) a természetben megtalálható dolgoknak tulajdonít szellemet vagy istent, így a folyóknak, erdőknek, hegyeknek stb., de fontos azt is hozzá tenni, hogy ezek a kamik a megnyilvánulásai az egész világot átható egyetlen isteni princípumnak. Ebből az ősi hitvilágból is következik, hogy a természetnek jelentős szerepe van és a természet szimbolikája meghatározó szerepet tölt be nem csak a művészetekben, de az öltözködésben, jelen esetben a kanzashik világában is.
Az ősz az egyik leglátványosabb évszak Japánban. A tavaszi sakura fák virágzását követően a japán őszi levelek „virágzása”, a koyo (紅葉, magyarul ejtsd: kojo) kedvelt és ismert nem csak Japánban, de az egész világon. Nem véletlen tehát, hogy a kanzashi művészetben az őszi színek és az őszi motívumok az uralkodóak. A színek tekintetében a zöld, piros, sárga, narancsárga, bordó árnyalatok a közkedveltek, de a mélyebb lila szín is gyakori a kora őszi kimono viseletben és a kanzashiknál egyaránt. A motívumok visszaadják a japán juhar és ginkó levelek formáit és hangulatát, de kedvelt a fenyő ábrázolása is. Az őszi virágok, mint a vörös pókliliom, a krizantém, és a hagyományos hét őszi japán virág a hagi (bokorhere), a szegfű (nadeshiko), a nyílgyökér virága (kuzu), a harangvirág (kikyo) az obana (magasan növő díszfű), az ominaeshi (patrinia, Kínában, Japánban, Mongóliában őshonos sárga, esernyő szerű virágú növény ), és a fujibakama (szintén Japánban őshoson lila virág, ahol sok pici virág alkot esernyő szerű formát) is közkedvelt minta, a művészetekben és a kanzashi díszek esetén is ezekkel gyakran találkozhatunk.
Egy japán nő figyelmet fordít arra, hogy az adott évszaknak, akár az adott hónapnak megfelelő kanzashit viselje és a színek, motívumok egy nagy egységet képezzenek. Ez nem divat kérdése Japánban, hanem a japán kultúra sokszínűségének a megnyilvánulása, amelyre alapvetően jelemző a szimbolika. Ez persze nemcsak a kanzashira jellemző, hanem a szokásokra és hagyományokra úgy általában.
Források: Kimono no Machi japán nyelvű honlap https://www.kimonomachi.co.jp/site/kanzashi/
Köszönet
Köszönöm a cikket Kertész Alexandrának, aki felkérésemre állította össze ezt a bejegyzést. Külön kérésem volt, hogy eredeti japán oldalakról találjuk meg a pontos információkat és nem másod, vagy harmad fordításból. És ez maximálisan teljesült.
Alexandra az Omiyage World japán webáruház tulajdonosa és szerény személyem mentora ebben a különleges és misztikus kultúrában.
Köszönöm a több éves közös munkát! Még biztos olvashatunk tőle érdekességeket ebben a témában. Addig is további japán érdekességekről, szokásokról olvashattok az Omiyage World / I love Japán blog odalán.